Завдяки штучному запліднюванню можна зробити запліднення великої кількості самок генетичним матеріалом цінного племінного кнура-виробника. Від сперми одного такого кнура в середньому можна запліднити понад 500 самок за 1 рік. Також з'являється можливість зробити запліднення на кількох фермах, оскільки можна транспортувати сперму при правильному зберіганні. Сам процес досить простий і не вимагатиме великої кількості обладнання. Крім цього штучне запліднення самки - можливість не враховувати вагу кожної особини, а також через відсутність прямого контакту знижується ймовірність передачі деяких інфекційних захворювань від кнура до свиноматки і навпаки.

 

 

Існує два способи штучного запліднення. Перший спосіб полягає у введенні розведеної сперми, а другий – фракція. Принципова відмінність між цими способами полягає в техніці введення рідини в матку.
Осіменіння розведеною спермою відбувається з використанням концентрату сперміїв. Кількість видимої рідини, яку вводитимуть через катетер, має становити близько 150 мл, але не більше. Також при розрахунках кількості розбавленого біологічного матеріалу слід враховувати, що в середньому на одну дорослу самку витрачається по 1 мл на 1 кг живої маси.
Фракційний вид штучного запліднення проходить у два етапи. Спочатку свиноматку запліднюють розбавленим генетичним матеріалом, який має потрапити у верхню частину матки. Сперма розбавляється спеціальним розчином на основі хлористого натрію, глюкози та чистою дистильованою водою. На літр води можна додати до 5 г хлористого натрію і 30 г глюкози. Після того як буде проведено перше введення сперміїв у свиноматку, потрібно буде повторити процедуру, але тільки з цим розчином. Таким чином, можна досягти потрібної мікрофлори в матці для введених сперміїв.
Окрім катетерів та резервуара також знадобиться наступне обладнання – термостатичний футляр та обігрів, колби для розведення. Знадобиться 3 колби по 100 мл і 3 колби по 250 мл. Якщо свиноматка раніше народжувала, тоді використовують три колби по 250 мл. В одну міститься п'ять доз насіннєвого матеріалу, а в інші дві – по п'ять доз сольового розчину з глюкозою. У колбі збовтується насіннєвий розчин, щоб сперматозоїди не осідали на дні скляної судини.
Далі для фракційного запліднення використовується зонд. Зонд повинен складатися з металевого катетера з гумовими наконечниками, дві невеликі ємності з двома катерами, спеціальний повітряний фільтр та затискачі для трубок.

 

 

Процес запліднення

1. Необхідно зафіксувати свиню у потрібному положенні. Це важливо, тому що при різких рухах можна пошкодити епітелій та внутрішні органи тварини.
2. Вводиться зонд до шийки матки, попередньо змащений стерильним гелем. По порожній частині катетера подається розбавлена сперма. Вона проходить під впливом слабкого тиску, який утворюється нагнітанням повітря через фільтр. Друга трубка під час процесу має бути перекрита затискачем.
3. Після того як генетичний матеріал потрапив усередину матки, другий катетер відкривається, і по ньому починає надходити сольовий розчин з глюкозою. При заплідненні молодих свиней може піти до 8-10 хвилин, а на дорослих йде близько 5. Температура насіннєвого розчину має бути в діапазоні 30-38 градусів. Це оптимальна температура, яка зменшить ймовірність спазматичних скорочень м'язів піхви, що частіше проходить при введенні холодної рідини. Обов'язковою умовою при виконанні таких робіт – використання стерильного обладнання та просушування. Після проведення такої процедури потрібно дати тварині відпочити, стежити, щоб вона не бігала вулицею, а знаходилася деякий час у приміщенні. Після відпочинку можна нагодувати.
4. Після запліднення вносяться записи до спеціального регістру чи журналу. У них також ведуться записи обліку результатів штучного запліднення маток, кількість отриманого приплоду після пологів, інформація про закріпленого кнура-виробника. Кожен технік на виробництві повинен щодня заповнювати ордери штучного запліднення, якщо воно відбувалося. Також в ордер заноситься кличка тварини, результат перевірки сперми кнура. Один зразок ордера залишається на виробництві, а другий віддають у господарство.