Канадська технологія це утримання тварин у неопалюваних приміщеннях на довгозмінній підстилці. Дану технологію доцільно використовувати у великих приміщеннях, де без труднощів можна використовувати техніку для видалення підстилки, що накопичилася. Хоча при ручному очищенні вона успішно використовується у присадибних господарствах.

Вирощування свиней за канадською технологією не трудомісткий процес, одна людина може доглядати сотню голів. Дана технологія може використовуватися, як тільки для відгодівлі, так і для утримання ремонтного молодняку, неодружених, поросних та підсмоктувачів свиноматок з поросятами.

 

Підстилка


Перед розміщенням тварин підлогу приміщення вистилають двадцяти сантиметровим шаром соломи. У міру забруднення підстилки відходами життєдіяльності тварин підстили оновлюють. В результаті нижній шар підстилки стає вологим внаслідок змішування із сечею та калом свиней, що призводить до розмноження бактерій та самозігрівання субстанції. При такому змісті найголовніша наявність достатньої кількості соломи для постійного поновлення підстилки. Для однієї свині щодня потрібно близько 1 кілограма сухої та чистої підстилки.
Свині дуже охайні, тому для випорожнень вони вибирають у приміщенні окрему ділянку, підстилка на якій оновлюється частіше. Такий зміст з погляду гігієни не поступається станковому.
Підстилка не може накопичуватись нескінченно. Тому 2-3 рази на рік приміщення вимагає повного видалення підстилки, що накопичилася. Як правило, прибирання приміщення проводять після закінчення технологічного циклу. Своєчасне чищення та дезінфекція приміщень забезпечує здоров'я свиней, і зводить до мінімуму ймовірність виникнення захворювань.

 

 

Освітлення


Для канадської системи розведення свиней характерним є будівництво тентового ангару. Такий тип приміщень роблять зі спеціальним смугастим накриттям, що складається рівною мірою зі світлих і затемнених ділянок. Перші дозволяють проникати до ангару достатньої кількості світла, а останні забезпечують необхідну тінь. Якщо десь досить ясно, свині менше хворіють і краще ростуть, адже вітамін D – це основна складова міцних кісток та профілактичний засіб рахіту.

 

 

Вентиляція та обігрів


Провітрювання в приміщеннях для вирощування безпосередньо залежить від їх температурного режиму. У канадській технології обігрів ангарів здійснюється за рахунок зігрівання підстилки. Завдяки цьому температура в приміщенні вище температури навколишнього середовища. Крім цього, якщо тваринам буває холодно, вони зігріваються, зариваючись у солом'яну підстилку. Найголовніше — уникати протягів у холодну пору року. Влітку приміщення необхідно провітрювати.

 

Годування та напування


Приміщення обладнане спеціальними годівницями та напувалками з підігрівом. Зазвичай зона годування та напування розташовується на піднесенні і не підстилається. Тварини вільно переміщаються та їдять, і п'ють, коли захочуть.

 

Основні переваги канадської технології:

  • Дозволяє скоротити витрати на додаткове опалення.
  • Можливість вільного руху та чистота, забезпечена своєчасною заміною підстилки, допомагає зберегти здоров'я тваринам.
  • Витрати на будівництво та обладнання приміщень мінімальні. Обладнати приміщення для утримання худоби за цією технологією можна дуже швидко і без особливих зусиль.

До недоліків можна віднести:

 

  1. У деякі періоди року можлива висока вологість та неприємний запах у приміщенні.
  2. Не скрізь солома є дешевою підстилкою і потрібна техніка для видалення та вивезення брудної підстилки.