Мастить це запалення молочної залози. Мастит може вражати одну чи кілька молочних залоз. Спостерігається, як правило, у маток у перші дні чи тижні після пологів.


Можна виділити ряд причин, що сприяють виникненню маститу:

  • Патологічні пологи;
  • Травми на сосках (забиті місця, ранки, тріщини);
  • Ендокринні захворювання;
  • Ураження патогенною мікрофлорою.

Даному захворюванню характерний перебіг із ураженням молочної залози у вигляді припухлості, гіперемії, гострої хворобливості (особливо при подразненні), місцевої гіпертермії аж до 40 градусів.
Мастит виникає через бактеріальне зараження, або у вигляді вторинного захворювання, коли активована молочна залоза починає виробляти молоко та провокувати запалення прихованих інфекцій. Якщо маститами уражається значна частина свиноматок, збудником є специфічна інфекція. Після інфікування і до розвитку перших симптомів зазвичай проходить близько 12 годин.


Збудників маститу поділяють на 3 основні групи:

  • бактерії Coliform;
  • стрептококи та стафілококи;
  • інші бактерії.

Мастит, викликаний бактеріями Coliform, найчастіше зустрічається. Він стає причиною гострого некротичного маститу. Візуальні зміни цього виду захворювання можна помітити по блідості ділянок шкіри над вименем, біля вух і хвостика.
Мастит, спровокований стрептококами та стафілококами, проходить з більш легким перебігом. Стрептококова інфекція викликає гостре запалення однієї залози, яка починає опухати, грубіти і втрачати колір. При цьому тварина в повному порядку, але з хворої залози зменшується кількість отримуваного молока.
До групи інших бактерій відносять псевдомони, які призводять до важких форм маститу та токсемії. Вони стійкі до дії антибіотиків. Але зустрічаються у винятково поодиноких випадках.
Мастит може мати дві форми:
Катаральна - викликає водянисте молоко та домішками пластівців.
Гнійна - просочуються краплі жовтого кольору, або густа сіра маса (зрідка зі слідами крові).

Симптоми. Хвороба може мати гостру та хронічну форми, які мають різні симптоми.
При хворобі відзначаються припухлість, почервоніння, болючість, збільшення обсягу ураженої половини молочної залози, підвищення місцевої температури до 39,0-39,5 °З. При катаральному маститі молоко водянисте, з домішкою пластівців, нагадує кисле молоко або кефір; при гнійному - виділяються лише краплі жовтуватої рідини або густої маси сіро-білого кольору, іноді з домішкою крові, відбувається збільшення в обсязі уражених часток вимені. Нерідко у молочних залозах утворюються абсцеси.
Хвороба супроводжується загальним нездужанням, зниженням та втратою апетиту, спрагою, занепокоєнням, атонією шлунка.
Діагноз ставлять на підставі симптомів та дослідження проб молока. Для виявлення прихованого маститу свиней досліджують не рідше 1 разу на півроку.
Клінічні ознаки
Гострий мастит

  • Відсутність апетиту до та в період опоросу.
  • Помітно нездоровий вигляд
  • Почервоніння слизових мембран очей
  • Можливе знебарвлення вух та вимені, особливо над ураженими залозами.
  • На ранніх стадіях хворобу можна визначити пальпацією, але частіше досить звичайного огляду.
  • Температура тіла свиноматки 40-42°С.

Хронічний мастит слідує за гострим маститом під час опоросу чи отъема. Тканина молочних залоз покрита абсцесами та пухлинами, які не болять при пальпації. Абсцеси можуть прорватися, стаючи потенційним джерелом зараження інших свиноматок.
Діагноз встановлюється виходячи з клінічних ознак. Проте, якщо проблема маститу характерна для великої кількості свиноматок, необхідно їх усіх клінічно обстежити при опоросі, а потім при відлученні, щоб визначити момент початку маститу. Зразки секрету з інфікованих часток відправляють для лабораторних досліджень з метою встановлення збудника та визначення його чутливості до антибіотиків.