Канібалізм (Cannibalismus) - захворювання, яке характеризується глибоким порушенням обміну речовин, поїданням м'яких тканин чи інших тварин.

 

 

Етіологія


  Канібалізм - це поведінкова патологія, яка проявляється взаємним нападом/покусуванням/жуванням-смоктанням тварин. В основі виникнення – дискомфортні стани для тварини. Дискомфорт може бути безліч причин: стрес (кормовий/кліматичний/ієрархічний); фізичні навантаження/перегрупування; не комфортні умови утримання (наприклад: підвищена скупченість); загазованість приміщень (аміаком/вуглекислотою/сірководнем) та ін. ВІК - в основному тварини між 12-18 тижнями життя. СЕЗОННІСТЬ – весняно-літня.

 

 

КЛІНІЧНИЙ ПРОЯВ (ВІДКЛАДНІ ПОРОСЯТА)


Канібалізм на відлученні проявляється у вигляді «смоктання» грудей/препуція/пуповини. Відлучені від грудей поросята засмоктують на смерть один одного. Характерні поразки видно вздовж лінії сосків та навколо пупка. Також канібалізм проявляється у вигляді «покусувань» – поросята кусають хвости та вуха. Можна помітити сліди укусів і боках тварин. ПОРАДА! Іноді смоктання вуха може бути прелюдією до покусування; Таким чином, ви можете помітити це раніше і запобігти. Тут важливу роль грає визначити 'кусаючих/смоктуючих свиней'. Після чого «сисуна/агресора» необхідно ізолювати з групи перевівши на індивідуальний зміст.

 

 

КЛІНІЧНИЙ ПРОЯВ (СВИНОМАТКИ)


У групах свиноматок канібалізм проявляється ієрархічно як «буллінга». Старші за віком і більш вгодовані особи пригнічують молодих. Сильніші вікові свиноматки можуть навіть не допускати молодих і слабких до кормових місць під час годування. Часто це стає причиною відставання у зростанні та хвороб молодняку. Потрібно під час розпізнати «жертву» агресії щодо ранових поразок на тілі. По можливості необхідно надати (окреме від групи) додаткове годування та місце. Агресивність на ранніх етапах вагітності може спричиняти аборти (період коли відбувається імплантація). Тому краще не перегрупувати тварин протягом перших 5 тижнів після запліднення.

 

 

КЛІНІЧНИЙ ПРОЯВ (ПІДСОСНІ ПОРОСЯТА)


У цеху опоросу канібалізм проявляється у перовоопоросок нападом на поросят, що тільки що народилися. Найчастіше це пов'язано із хворобливістю першого родового процесу для тварини. Тому необхідно використовувати нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП/НПЗЗ) для зняття болючих відчуттів. За перших ознак родового процесу для перовоопоросок можна профілактично використовувати пиво. Профілактична дача 0.5 – 1 літра пива до/після пологів.

 

 

БІОБЕЗПЕКА


Процес інфікування, пов'язаний із пошкодженням тканин, іноді стає загальним і призводить в крайніх випадках навіть до смерті тварин. Використання дезінфікуючих засобів дозволить знизити ризик розвитку інфекцій через канібалізм. У дезінфекції добре показав себе препарат як Вулкан (Vulkan). Засіб застосовують для проведення профілактичної та вимушеної дезінфекції об'єктів, а також для заповнення дезбар'єрів. Дезінфекцію проводять після ретельного механічного та санітарного очищення поверхонь об'єктів знезараження. Для дезінфекції використовують водні розчини препарату.

 

 

КОНТРОЛЬ МІКРО-КЛІМАТУ


Мікро-клімат свинарських приміщень та поведінка тварин тісно пов'язані між собою речі. Гіпертермія (надлишок тепла); підвищена вологість; підвищення рівня вуглекислого газу/аміаку/сірководню - все це відіграє істотну роль у розвитку канібалізму. Приміщення мають бути оснащені додатковими вимірювальними приладами, які дозволять перевіряти показники головних контролерів.
Слідкуйте за чистотою та правильним розташуванням сенсорів контролерів. Для контролю показників можна завести чек-листи та перевіряти дані щотижня. Сигналізація приміщень має перевірятися на справність щонайменше один раз на місяць.

 

 

ПАТОЛОГО-АНАТОМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ


Характерні травматичні ураження зовнішніх частин тіла та органів. Сліди від ран лежить на поверхні тіла. Некрози вух чи хвоста. Гнійні осередки в області хребта. Все це є типовими змінами при цій хворобі. Діагноз легко поставити за зовнішніми ознаками. Складніше буває розібратися у виявленні причин та факторів, що призводять до канібалізму та агресії. Невеликий перелік причин, що можуть до цього призводити: висока щільність тварин; порушення балансу в раціоні (білково-вуглеводного чи вітамінно-мінерального); інфекційні процеси; різкі перепади температур; загазованість; мікотоксини та ін.