Аліментарна анемія молодняку свиней - хвороба новонароджених з характерним розладом гемопоезу (процес утворення формених елементів у крові).

 

 

Етіологія

Розвивається внаслідок зниження концентрації гемоглобіну крові частіше при одночасному зменшенні кількості еритроцитів. Добова потреба поросят у залозі у перший місяць життя - 7 мг, з молоком матері одержують лише 1 мг. Саме тому так необхідно внесення додаткового заліза в організм. Приблизно на 10 день життя є ознаки дефіциту. Концентрація гемоглобіну < 8г/100 мл вказує на анемію. Існує безліч форм але основною вважається пов'язана з нестачею заліза. ВІК - підсосні/від'ємні поросята (від 5 днів до 1 місяця). ЧАСТОТНІСТЬ - у порід свиней, що швидко ростуть.

 

 

КЛІНІЧНІ ОЗНАКИ

Характерна картина - блідість шкірних покривів і слизових Легше всього анемічного порося можна ідентифікувати за кольором вух. Поросята стають млявими, блідими, малорухливими, з скуйовдженою щетиною і зморшкуватою шкірою. Апетит збочений (п'ють гноївку, внаслідок чого можуть проявлятися діареї). Якщо не вживати належних заходів, поросята через 10—12 днів гинуть чи стають заморишами. Заморики вкрай повільно зростають і знижують загальні показники приросту ваги ферми.

 

 

ПАРЕНТЕРАЛЬНЕ ВВЕДЕННЯ(ІН'ЄКЦІЙНА ФОРМА)

Це одна з кращих форм доставки заліза в організм, тому що з нею ви напевно знаєте, що залізо надійшло в організм тварини. Такий залізовмісний препарат, як ферроглюкін, вводять внутрішньом'язово за вухо (швидше засвоюється) або підшкірно в пах (забезпечує запас заліза). Насправді цю процедуру найчастіше поєднують із кастрацією. Однією з рекомендацій, яку тут можна дати, це ін'єкційне введення препаратів заліза для маловагових поросят з першого дня життя. Маловагові поросята (вага яких менше 800 грам при народженні) потребують додаткового догляду. Дача заліза в невеликих дозах (0,5 мл) у перший день життя може допомогти. У разі потреби повторні ін'єкції роблять через 4-10 днів.

 

 

ПЕРОРАЛЬНЕ ВВЕДЕННЯ (ВОДНА ФОРМА)

Тут проблема доставки заліза в організм, полягає в тому, що ви напевно не знаєте, чи надійшло залізо в організм тварини, чи ні. На практиці дуже часто можна спостерігати, що не всі тварини роблять підходи до напувалок. Непоодинокі випадки закупорки згустками заліза системи пластикових труб, що є істотним недоліком. Внаслідок чого тварини не тільки не отримують залізо, а й воду. При пероральному введенні слід пам'ятати, що його можна застосовувати лише після того, як поросята отримають свою дозу молозива (першого молока). Це дуже важливо для створення природного імунітету. Пероральні препарати мають у своєму складі та інші необхідні для організму новонароджені компоненти.

 

 

ПЕРОРАЛЬНЕ ВВЕДЕННЯ (СУХА ФОРМА)

Дача заліза в сухій формі (пудри) дозволяє їсти поросятам її прямо з підлоги. Один з дієвих але тимчасово витратних варіантів це посипання залізовмісною пудрою сосків матки. Тим самим поросята під час ссання свиноматки опосередковано отримуватимуть додаткове залізо. Ще можна давати щодня, підсосним поросятам через рот по одній чайній ложці. !!!БУДЬТЕ УВАЖНІ!!! (Особливо для маловагових поросят) Пероральне застосування препаратів заліза у вигляді сухих порошків можуть призвести до респіраторних проблем. Парентеральне застосування препаратів заліза в перші дні життя може призвести до пошкодження м'язів.

 

ПАТОЛОГО-АНАТОМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

Можна виявити блідість слизових оболонок та внутрішніх органів, збільшена кількість рідини у серцевій сумці. А також набряки легень, печінки та селезінки. На фото вище видно приклад інтоксикації залізо препаратом при підшкірних ін'єкціях в область паху. Потрібно бути дуже уважним у техніці проведення ін'єкцій та дозування заліза. Ін'єкції заліза в пахвинну область повинні проводитися під прямим кутом до шкіри. Токсична дія заліза проявляється особливо часто у поросят із гіповітамінозом вітаміну Е (селену).

 

 

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА

Для лабораторних досліджень спрямовують кров поросят із ознаками анемії. Рівень еритроцитів у таких тварин (нижче 5 млн) та низький рівень гемоглобіну (при гострій формі менше 8 г/100 мл). Як експрес діагностики у господарствах можна застосовувати аналізатори гемоглобіну. Вони дають швидкий результат лише по одній краплі. Взяття крові здійснюється із вушної вени (auricular vein). Якщо у вас немає асистента, то можна використовувати накладення гумки на вухо.
Діагноз ставиться на підставі комплексного зіставлення епізоотологічних даних (відсутність у господарстві інфекційних хвороб, вік молодняку), клінічного та лабораторного обстеження поголів'я.