Абсцес свиней - патологічна порожнина, що виникає в результаті острогнійного запалення, викликаного патогенними стафілококами, стрептококами та іншими гнійними мікробами через забруднення шкірних покривів, колотих поранень, заток гною в ранах. Вони відшаровуються від стінок тканин або переносяться потоком крові, утворюючи нові абсцеси. Абсцеси, що знаходяться неглибоко під шкірою, завдають біль і зовні виглядають як запалення.
За формою абсцес напівсферичний. Починається абсцес у вигляді обмеженого набряку тестуватої консистенції, гарячого на дотик, який флюктує (коливається, хитається). Температура тіла підвищена.
Спочатку застосовують зігріваючі компреси, припарки, грілки. Холод та масаж протипоказані! З появою флюктуації нарив надрізають (робить це ветеринарний фахівець), потім зрошують порожнину антисептиками (перманганат 1:1000 калію, фурацилін 1:1000).

КЛІНІЧНІ ОЗНАКИ
Абсцес може виникнути в результаті бійки між свинями, особливо при їх груповому утриманні. Спочатку на шкірі свині утворюється розрив, який згодом стає шрамом, під яким утворюється пухлина. Абсцес може бути також наслідком віспи свиней, РРСС, пневмонії чи кусання хвоста. При численних абсцесах відбувається виснаження організму, й у результаті - загибель свині чи зараження туші при забої.

ДІАГНОЗ
Основується на клінічних ознаках аномальних підшкірних пухлин, що проявилися, особливо в області шрамів. Для підтвердження діагнозу потрібно намацати пухлину і натиснути на неї, щоб зрозуміти наскільки глибоко вона знаходиться і чи вона заповнена рідиною. Для детального вивчення пухлини, вам необхідно ввести сильне заспокійливе свиня (стріснил 1 мл/10 кг) і взяти рідину з пухлини на аналіз. Рідину потрібно брати шприцом з голкою 18 мм. Голку вводять у найнижчу м'яку точку пухлини та витягують рідину. Якщо пухлина є абсцесом, то рідина матиме білий, жовтий або зелений колір, а також водянисту або сирну консистенцію.

СХОДНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
За абсцес можна прийняти лише геморагію тканин внаслідок пошкодження кровоносної судини. У такому випадку з пухлини шприцом буде витягнуто чисту кров або рідину з домішкою крові. Порожнини з кров'ю називають гематомами, але згодом кров у них стає згустком, а залишається сироватка чи чиста рідина.

ЛІКУВАННЯ

  • Направлено на вилучення гною з порожнини. Іноді це відбувається при розриві порожнини, але частіше потрібне хірургічне втручання. Для цього роблять надріз довжиною 15-20 мм у м'якій нижній частині пухлини. 15 мм скальпель вводять абсцес і рухом вниз відкривають його. Під час процедури свиня має бути під дією заспокійливого. Швидкий контрольований рух скальпеля не завдасть сильного болю. Гній із абсцесу необхідно видавити, а ранку продезінфікувати соляним розчином. Розчин можна приготувати, додавши 5 г солі на 1 л попередньо кип'яченої води. Протягом 3-4 днів рану не слід закривати, щоб весь гній міг витекти, інакше є ризик утворення нового абсцесу.
  • Більшість бактерій, що викликають абсцес, чутливі до пеніциліну або окситетрацикліну.
  • Якщо область абсцесу сильно запалена, введіть туди трохи антибіотикового крему, що містить пеніцилін/стрептоміцин, окситетрациклін, амоксицилін або ампіцилін.
  • Робіть внутрішньом'язові ін'єкції при запаленні абсцесу або захворюванні свиноматки.

КОНТРОЛЬ І ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ

  • Перевірте наявність гострих предметів у приміщенні для свиней. Абсцеси на шиях свиней утворюються найчастіше при годівлі зі старих металевих годівниць. Під час зроблені ін'єкції антибіотиків, що довго діють, запобігають інфікуванню.
  • Запобігайте бійкам свиней, кусанню хвоста
  • Стежте за процедурами ін'єкції препаратів.