Етіологія


Стрептококова інфекція поросят або як ще називають "хвороба головного мозку" одна з найпоширеніших хвороб свиней (поряд з колібактеріозом). Стрептококози викликають мікроорганізми роду Streptococcus. Гр+, кулястої або овальної форми. Streptococcus suis тип 1
- вражає підсосних поросят. Streptococcus suis тип 2 - вражає відокремлених і поросят на відгодівлі.
ВАЖЛИВО! хвороба є зооноз, потрібно бути вкрай акуратним у поводженні з хворими тваринами. Може викликати у людини від головного болю до менінгіту.

 

 

КЛІНІЧНІ ОЗНАКИ


Першими ознаками є ураження ЦНС. В основному це проявляється частими хаотичними рухами голови. У процесі розвитку ці рухи доходять до тремору та повної втрати координації. Тварина втрачає апетит у депресивному стані. Підвищується температура і можна спостерігати таке явище як «скляне око».
Інфікуються зазвичай окремі особини із групи. Важливо помітити початок процесу якомога раніше і розпочати лікування. Часті посмикування вухами - ось ознака з якого потрібно приступати до терапії. Сезонність: осінь/рання весна. Найрідше влітку. Вік уражених тварин: від 3 до 12 тижнів.

 

 

ПАТОГЕНЕЗ


Збудник проникає в організм аерогенним шляхом та через ссання контамінованого молока матері. Зараження може відбуватися й у родових шляхах у процесі опоросу. Блохи можуть бути вектором у розвитку хвороби. Стрептококи живуть у них до 5 днів. Збудник рухається через мигдалики до периферійних лімфатичних вузлів. Тут відбувається його блокування, якщо тварина має високий імунний статус. Якщо ж у організму низька імунна резистентність, відбувається сепсис. Гематогенно стрептокок проникає в оболонки головного мозку, суглоби, легені та інші органи.

 

 

Гостра форма


Найчастіше спостерігається у підсосних поросят останнього тижня лактації. Безсимптомна форма з різкою смертю протягом дня. Відбувається різке підвищення температури до 42,5 градуса. Спостерігається залежування на боці. Нервові явища як закидаючи таза і координовані руху. Всі ці явища пов'язані насамперед із ураженням оболонок головного мозку.

 

Хронічна форма

Виявляється у перші тижні після відлучення. Відбувається лежання на боці з утворенням пролежнів (ураження шкіри та кісток на місці лежання). Опістотонус - судомна поза з різким вигинанням спини, закиданням голови назад (поза дуги з опорою лише на потилицю та кінцівки). Плавальні або велосипедні рухи кінцівками. Ністагм («скляний погляд»/«риб'яче око»). Відсутність апетиту. Виснаження та відставання у зростанні.

 

 

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА


Відбирають головний мозок, легкі та уражені кінцівки. Використовуються бактеріологічні та біохімічні дослідження. Найчастіше використовується ПЛР. Потрібно відрізняти стрептококову інфекцію від інших хвороб із характерними схожими ураженнями властивими септицемії (сепсису). Диференціальна діагностика від пики, сальмонельозу та хвороби Глассера (гемофілозного полісерозиту).

 

 

ПАТОЛОГО-АНАТОМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ


Патолого-анатомічне дослідження показує фібринозний плеврит/перикардит. При зовнішньому огляді помітні поразки суглобів і пролежні лежання, що утворилися з боку. Характерний для стрептокозу - скляне око. Фібринозний випіт у черевній та грудній порожнині. Жовті нитки фібрину лежить на поверхні кишечника. Застійні явища мозку з гнійним нальотом.