Існує кілька способів запліднення самок птиці: природне (вільне) спарювання та штучне запліднення.

При першому способі самці та самки містяться в одній групі. Співвідношення самців і самок у курей несучих порід відповідно 1:10, а при сімейній селекції 1:15; у м'ясних порід відповідно 1:8, 1:12, у індичок 1:10-15 для важких порід і ліній і 1:18-20 - для легень, у гусей від 2 до 4 років - 1:3, до 2 років старше-1:2, біля качок-1:5-7.
При природному спаривании особливу увагу звертають на вирощування самців і їх оцінку перед посадкою до самкам. На плем'я залишають півників, у яких характерний гребінь сформувався вже до 30-35-денного віку. Відбір самців за якістю сперми та одночасно за іншими показниками проводять у 5-6-місячному віці. Сперму оцінюють в основному за трьома показниками: обсягом еякуляту, концентрації та рухливості сперміїв. Для подальшого використання відбирають півнів, що дають не менше 0,4 мл сперми для яєчних ліній та 0,5 мл для м'ясних ліній; індиків і гусей - що дають не менше 0,3 мл сперми. Рухливість сперміїв оцінюють за десятибальною системою.
При клітинному вмісті племінних курей рекомендуються двоярусні каскадні клітинні батареї з індивідуальними осередками. Проти кожного ряду клітин із несушками встановлюють одноярусні металеві клітини з півнями. Для парування курей кожної сім'ї почергово підсаджують у клітину до свого півня. Робиться це тільки в обідній час. Періодичність парування наступна: перший тиждень - двічі, другий - три, третій - два рази н т. д.
При використанні цього прийому спарювання необхідно в окремих групових клітинах містити 10-15% резервних півнів від їх загальної кількості.

Штучне осіменіння дає можливість значно розширити масштаби оцінки виробників за якістю потомства, швидше отримати необхідну кількість одновікових курчат, а при широкому відтворенні оціненого та відібраного високопродуктивного птаха отримати від кожного півня-виробника в 4-5 разів більше нащадків, ніж при вільному паруванні. Так, спермою одного півня можна запліднити до 100 самок.
Найбільш важлива у проведенні штучного запліднення птиці, техніка одержання сперми. При взятті сперми поширений метод масажу. Сперму у півнів можна брати один раз на день або через день. Півнів рекомендується утримувати в індивідуальних металевих клітинах висотою 60 см, шириною 45, довжиною 50 см.
При великому поголів'ї півнів-виробників для отримання від них сперми доцільно використовувати електроеякулятор. У цьому випадку найкраще брати сперму вранці, до 12 години. Молоді здорові півні задовільно переносять напругу струму 55 і силу струму 100 мА.
Широке застосування штучного запліднення має місце під час розведення індиків. Сперму від самців треба брати один раз за день. За 3-4 дні до отримання сперми їх ізолюють від самок в окремі клітини (0,7 м2) або секції, розраховані на 20-30 голів. Частота запліднення - один раз на 7-10 днів.