Штучне осіменіння дозволяє ефективніше використовувати цінних самців-виробників.

 

 

Осіменіння курей


На ефективність запліднення впливають час запліднення, інтервали, дози сперми, що вводиться, глибина введення та інші фактори. Значення кожного обумовлено особливістю будови органів яйцеутворення та сперматогенезу того чи іншого виду птиці. Для запліднення використовують індивідуальні поліетиленові або скляні піпетки довжиною 12-15 см і внутрішнім діаметром 1,0 - 1,5 мм з оплавленим кінцем. На піпетці повинні бути мітки, що позначають дозу цільної або розбавленої сперми (0,025 мл та 0,050 мл) відповідно. Технік злегка розтягує клоаку до виведення яйцеводи та вводить в нього піпетку зі спермою на глибину 2-3 см і видавлює вміст. Курей з анемічними яйцеводами запліднювати не слід. Осіменіння найкраще починати в другій половині дня, коли більшість курей вже закінчили яйцекладку. Для досягнення високої запліднюваності велике значення має інтервал запліднення. Оптимальна частота запліднення курей яєчних ліній – 1 раз на тиждень, м'ясних – 1 раз на 4-5 днів. Виведення яйцевода у курей м'ясних ліній потребує великих зусиль проти курами яєчних порід, т.к. напруга м'язів у перших значно сильніша, та й підшкірного жиру у них більше. Однак несушки швидко звикають до маніпуляцій запліднення і через певний час вже добре виводять яйцеводу. Курей-несучок, які не виводять яйцевід після 2-3 запліднення необхідно вибраковувати.

Осіменіння індичок

В даний час відтворення індичок не є можливим без застосування штучного запліднення, що дозволяє підвищити заплідненість яєць на 30-35% порівняно з природним спарюванням. При відтворенні індичок зустрічається ряд труднощів, пов'язаних з біологічними особливостями даної птиці - короткий (4-5 міс.) Цикл несучості та низька запліднюваність яєць до кінця племінного сезону. Збільшення частоти запліднення до двох разів на тиждень або заміна частини самців резервними, молодшими самцями, дозволяє деякою мірою підтримувати заплідненість яєць у цей період на досить високому рівні. На початку племінного сезону запліднення необхідно проводити після знесення перших яєць 2-3 рази з інтервалом 1-2 дні для насичення матково-піхвових залоз індичок сперматозоїдами. Надалі частота запліднення протягом усього племінного сезону становить 1 раз на 7 днів, доза запліднення – 0,0125 мл для цільної сперми та 0,05 мл для розведеної. Розріджувачам сперми птахів буде присвячена окрема стаття. При заплідненні індичок за допомогою мікрошприца з поліетиленовою піпеткою допускається запліднення однією піпеткою 30-50 самок з обов'язковою дезінфекцією спиртом після кожного запліднення, після чого піпетку більше не використовують.

 

 

Осіменіння качок

Штучне осіменіння у качівництві також пов'язане зі створенням важких кросов, використання яких за природного розмноження не забезпечує високих показників відтворення. При гібридизації качок як материнські форми зазвичай використовують породи, що мають високу несучість, що робить виробництво рентабельним навіть при низькій запліднюваності. Однією із проблем штучного запліднення у качководстві є отримання високоякісної сперми. Причому від мускусних селезінок отримати сперму набагато важче, ніж від пекінських або інших порід. Це пов'язано з рядом фізіологічних особливостей: сильний сфінктер клоаки, великий (15-20 див), статевий орган, що дозволяє навіть вивести пеніс селезня методом масажу чи электроэякуляции. Для отримання сперми обов'язковою умовою є підсаджування самки в клітину до селезінки.
Засівають качок пекінської та інших порід спермою від 4-6 селезнів відразу після отримання. Зберігання сперми навіть протягом 3-5 годин призводить до різкого зниження виведення яєць. Для запліднення застосовують 2-мілілітрові шприци з катетерами з органічного скла. Частота запліднення качок різних порід має становити 1 разів у 4 дні, т.к. після зазначеного терміну запліднення яєць різко знижується. Найбільші показники одержують при глибині введення катетера при штучному заплідненні на 4-5 см. Сама методика проведення запліднення качок нічим не відрізняється від запліднення гусей.

 

Осіменіння гусей

Досвід застосування штучного запліднення гуски на ряді птахофабрик показує, що це дає можливість значно підвищити виведення яєць, різко (в 5-10 разів) скоротити кількість необхідних гусей, що дозволяє зробити гусіводство економічно більш рентабельним. На початку племінного сезону гуски слід запліднювати дворазово з інтервалом 2 дні або один раз, але подвійною дозою. Збір яєць на інкубацію треба розпочинати другого дня після другого запліднення. Надалі перші дві третини відтворювального періоду гуски слід запліднювати з інтервалом у 10 днів, а останню третину – 1 раз на 7 днів. Такий режим запліднення дозволяє отримувати в середньому за сезон запліднення яєць на рівні 90% і вище. Засідання гуски краще проводити вранці. Найбільш оптимальна глибина запліднення – 2-4 см.