Сирінгофільоз птахів - захворювання птиці, яке викликають кліщі Syringophilus bipectinatus сімейства Syringophilidae, характеризується свербінням, запаленням шкіри, випаданням пера, пуху, зниженням продуктивності.


Збудник - кліщ довгасто-овальної форми, розміром до 1 мм, темно-сірого кольору. Хоботок гризучого типу трохи виступає вперед. Кінцівки короткі, мають форму конуса і закінчуються відростками у вигляді гребенів. Від заднього кінця тіла відходять 4 довгі щетинки.


Цикл розвитку. У своєму розвитку кліщі проходять стадії яйця, личинки, протонімфи, телеонімфи та імаго за 2,5 – 3 тижні. Живуть вони колоніями, кілька сотень. Кліщі проникають в очин і виходять із нього через щілинний канал, який проходить через основу опахала пера.


Епізоотологічні дані. Хворіє птах із сімейства курячих (кури, індички) з 4 - 6-місячного віку. Пік інвазії спостерігається у теплу пору року. Зараження відбувається при контакті з хворим птахом, а також через предмети догляду, клітини, гнізда. Розповсюдженню інвазії сприяє скупчений вміст птиці у темних, забруднених приміщеннях та неповноцінне годування.


Патогенез. Своєю механічною та токсичною дією кліщі викликають свербіж та локальне запалення шкіри, внаслідок чого птиці виснажуються та гинуть.


Симптоми хвороби. Інкубаційний період триває до 3 місяців. Характерною ознакою є свербіж, через що птахи розкльовують своє тіло. Перо обламується і відпадає, шкіра червоніє. Облисіння тіла починається з хвоста і поширюється на спину та крила. Спостерігаються анемія сережок, гребеня, зниження несучості, птиці худнуть і внаслідок виснаження гинуть.


Діагноз ставлять з огляду на епізоотологічні дані, клінічні ознаки та результати лабораторного дослідження свіжого пера, яке відірвалося з уражених місць на шкірі птахів. Порожнина непрозора, містить світло-коричневу масу. Очин розкривають ножицями, вміст висипають на годинникове скло, додають 10% розчин лугу або гасу, ретельно розмішують, готують розчавлені краплі і розглядають препарат під мікроскопом.