Переломи – це порушення цілості кісток. Виникають вони з різних причин. Кістки можуть бути пошкоджені внаслідок неправильного утримання птахів. Їх притискають дверима, їхні ноги застряють в отворах решіток, в осередках сітки, між іншими твердими предметами. Переломи у птахів виникають, і коли порушуються правила їхнього вилову.
До причин причин виникнення переломів відносяться остеомаляція, рахіт, авітамінози, запалення кісткового мозку, яке зазвичай поширюється на всі шари кістки, злоякісні пухлини кісток.
За ступенем пошкодження кістки переломи поділяють на неповні — тріщини, надломи — повні. Надломи бувають у молодих птахів при згинанні кістки за межі, що допускаються її еластичність. Повні переломи характеризуються роз'єднанням кісткових уламків та зміщенням їх.
Переломи із збереженням цілості зовнішніх покривів називаються закритими, чи простими, на відміну переломів, що супроводжуються проривом шкіри, — відкритих, чи ускладнених.
При травмах крила у птахів зазвичай переламуються плечова, променева та ліктьова кістки. Нерідко при простому неповному зламі крило зберігає нормальне становище, і єдині ознаки пошкодження - птах не може розправити крило і літати. Якщо крило відвисло, під час огляду його дуже легко виявити місце перелому по ненормальній рухливості кісток і похрустування. Коли перелом відкритий, видно рану, а в області розриву шкіри промацуються кінці переламаної кістки або вони виступають над шкірою. Переломи ніг у птахів зустрічаються частіше, ніж переломи крил.
При повному переломі ноги птиці не можуть спиратися на неї, часто вона бовтається. Коли перелом відбувається у нижньому відділі ноги, утворюється ненормальний вигин по довжині кістки.
Лікування. Якщо у птиці простий перелом крила та кістки не змістилися, пошкоджене місце змащують розчином марганцю, засипають пеніциліном чи стрептоцидом. Птаха поміщають у невелику клітину без жердинок.
Якщо крило опустилося, слід підняти його. Для цього використовують або бинт, який накладають на все тіло, або шматок тканини. У ньому роблять отвори для ніг, і щільно охоплюють їм крила, а кінці його скріплюють або шпильками, або ниткою. Птаха поміщають у невелику клітку без жердинок, де вона повинна перебувати і після одужання тиждень.
При відкритому переломі крила рану розчином марганцю засипають пеніциліном або стрептоцидом. Якщо над шкірою виступає кінець переламана кістки, його обережно вправляють. Після повторної обробки рани тіло птиці накладають бинтовую пов'язку. Коли рана сильно забруднена або навколо неї багато крові, що запеклася, її спочатку ретельно очищають.
При переломі ноги кінці зламаної кістки приводять у дотик і утримують в цьому положенні за допомогою шини. Її на ногу. Уклавши ногу в лубок, її забинтовують. Зазвичай зрощення кісток відбувається приблизно 10-20 днів.