Вірусний гепатит качок (Hepatitis viralis anaticularum), контагіозна вірусна хвороба головним чином каченят до 4-тижневого віку, що характеризується переважним ураженням печінки. Загибель каченят може досягати 90-95%.

Етіологія. Вірус Ст р. в. відноситься до сімейства пікорнавірусів (Picornaviridae) ролу ентеровірусів (Enterovirus), містить однонитчасту РНК. Протягом 21 доби вірус зберігається в соломі, годівницях, напувалках, забруднених послідом хворих каченят. Антигенна структура вірусу не вивчена. Гемагглютинуючими властивостями не має. Вірус міститься у всіх органах та тканинах хворої тварини; найбільш високий титр його виявляють у печінці, селезінці та головному мозку. Вірус культивують у курячих і качиних ембріонах при зараженні в алантоїсну порожнину.

Епізоотологія. До вірусу сприйнятливі лише качки. основ. резервуар збудника інфекції - хворий птах. Вірус виділяється у зовнішнє середовище з калом та носовими закінченнями, інфікуючи корм, воду, підстилку, інвентар та повітря приміщення. Можлива передача вірусу із зараженими яйцями. Вірусоносництво у перехворілих 8-10 тижнів. Дорослі качки хворіють безсимптомно, виділяючи вірус із фекаліями.

Імунітет. У перехворілих каченят у сироватці крові виявляються віруснейтралізуючі речовини.

Симптоми. Ст р. в. протікає гостро та хронічно. Гостра течія характеризується швидким розвитком хвороби, млявістю, відмовою від корму та нервовими явищами. Каченята падають на бік або спину і з появою судом гинуть у характерній позі “закинутої голови”. При хронічній течії відзначають пригнічення, зниження апетиту, малу рухливість каченят, ураження суглобів, збільшення об'єму живота. При пересуванні каченята приймають позу пінгвіна.

Патологоанатомічні зміни. Печінка збільшена, в'ялої консистенції, з паренхімою, що легко рветься, глинистого або жовтувато-охряного кольору з безліччю крововиливів на поверхні, від точкових до дифузних. Жовчний міхур переповнений. При гістологічному дослідженні спостерігають некроз клітин печінки та проліферацію жовчних проток з клітинною інфільтрацією, у цнс - периваскулярні скупчення лейкоцитів.

Діагноз ґрунтується на епізоотологічних, клінічних, патологоанатомічних та лабораторних даних. Хворобу диференціюють від ботулізму, чуми качок, сальмонельозу.