Туберкульоз птахів (Tuberculosis) – хронічно протікає хвороба, що супроводжується бактеріємією, генералізацією інфекції з розвитком туберкульозних гранульом у паренхіматозних органах, кістковому мозку, кишечнику. Збудник – Mycobacterium tuberculosis avium.

Сприйнятливість. На туберкульоз хворіють як домашні, так і дикі птахи. З домашніх птахів частіше хворіють кури, індички, рідше качки та рідко цесарки та гуси.


Джерела інфекції та шляхи зараження. Основним джерелом зараження є хворі птахи, інфіковані вода, корм, предмети догляду та ін. Механічними переносниками збудника туберкульозу можуть бути миші, щури. Зараження відбувається аліментарним та аерогенним шляхами.


Симптоми. Тривалість інкубаційного періоду – від 2 до 12 місяців. Хворий птах поступово худне, у нього зменшується апетит, розвивається загальна слабкість. Гребінь, сережки, слизова оболонка рота та кон'юнктива бліднуть, з'являються потовщення суглобів, кульгавість. Течія хвороби хронічна, від 2-3 місяців до року, іноді і довше. Раптова загибель птиці настає від розриву переродженої та в'ялої печінки.


Розтин. Печінка та селезінка збільшені в 1,5-2 рази і пронизані дрібними, розміром з макове або просяне зерно, або більшими туберкульозними вузликами. Такі ж вузлики знаходять у легенях, кишечнику, залозистому та м'язовому шлунках, нирках, яєчнику, насінниках, серцевому м'язі, кістковому мозку, зобних та інших залозах.


Діагноз. Посмертно діагностують туберкульоз на підставі характерних туберкульозних щільних вузликів та мікроскопії мазків із уражених органів.
Прижиттєва діагностика проводиться шляхом туберкулінізації. Пташиний туберкулін курам вводять у шкіру сережки, а качкам, гусям – у шкіру підщелепної області у дозі 0,1 мл. Якщо місці введення препарату утворюється піднесення з дрібну горошину, то туберкулін введено правильно. Реакцію читають через 30-36 годин після введення туберкуліну.
Крім того, для виявлення туберкульозних птахів використовують кровокопальний метод реакції аглютинації (ККРА) з туберкульозним антигеном.
Крім типових патогенних штамів туберкульозних бактерій, у птахів зустрічаються кислототривкі бактерії, при зараженні якими також спостерігаються алергія та позитивні реакції на туберкулін, але патологоанатомічних змін, властивих туберкульозу, не буває. У цих випадках діагноз на туберкульоз у позитивно реагує на туберкулін птиці встановлюють за позитивними результатами розтину та бактеріологічного дослідження.