Жовтковий перитоніт (Perito-nitis ovi), запалення очеревини та серозних оболонок кишечника, що виникає головним чином у курей-несучок внаслідок потрапляння жовткових мас фолікулів яєчника в черевну порожнину. Протікає одночасно із запаленням яйцевода та яєчника. В основному цьому захворюванню схильні несушки в найбільш інтенсивний період яйцекладки.


Етіологія. Захворювання поліетиологічної природи викликається при недостатній кількості в раціоні вітамінів А, D, Е, надлишку фосфору, перегодовуванні білками, при дефіциті холіну, рибофлавіну, піридоксину, кальцію. Сприяють виникненню хвороби травматичні фактори, рання яйцекладка, антисанітарний стан утримання.


Патогенез. Під впливом несприятливих факторів в організмі несучок затримується дозрівання яєчника, зменшується міцність оболонок фолікулів та стійкість до дії мікрофлори. Зміст фолікулів піддається гнійному розпаду і у вигляді гнійно-іхорозної маси потрапляє в черевну порожнину, що призводить до інтоксикації та сепсису.


Симптоми. У птахів відзначають підвищення температури тіла, ціаноз гребеня та борідки, слабкість, витікання з клоаки. При гострій течії кури втрачають апетит, фекальні маси пофарбовані в сіро-зелений колір. Несучість різко знижена, яйця покриті вапняними накладаннями. Кури приймають пінгвіноподібну позу; шкіра в животі без пера, синюшного кольору. Птах гине від інтоксикації.
При хронічній течії птах худне, збільшується живіт, зменшується рухливість. При пальпації виявляють флуктуацію рідини або конкрементів. Птах перестає нестись і гине за кілька тижнів.


Патолого-анатомічні зміни. У плевроперитоніальній порожнині виявляють смердючу рідину брудно-жовтого кольору, зліпливого запалення кишкових петель, очеревини, плеври, перикарда, яйцевід збільшений. У черевній порожнині виявляють сирні та ущільнену жовткову масу у вигляді конкрементів.


Діагноз ставлять за даними анамнезу, симптомів та патологоанатомічних досліджень.