Утруднена яйцекладка це хвороба птахів, яка характеризується розтягнутим та болючим знесенням яйця, затриманням яйця в яйцеводі, випаданням та розривом яйцеводи. Хворіють на несушки всіх видів птахів, переважно молодки на початку яйцекладки. Хвороба може спостерігатися при стимуляції ранньої та інтенсивної яйцекладки або після тривалої перерви в яйцекладці.


Етіологія. Основною причиною є недорозвиненість або атонія яйцевода, інтенсивне годування ослаблених або недорозвинених несучок і продовжений світловий день стимулюють утворення яєць, проте виділення яйця затримується через атонію яйцевода, стінок клоаки та черевних м'язів, спазм сфінктера яйцеводи може викликати. та забої черевної стінки.


Патогенез. Яйце затримується в кінці яйцеводи, викликає набряк та гіперемію слизової оболонки шкаралупового відділу, болючість та запальний процес, який супроводжується інтоксикацією. Скорочення м'язів яйцеводи та черевної стінки може спричинити випадання та розрив яйцеводу з рясною кровотечею, що нерідко призводить до загибелі птиці або розклеву в ділянці клоаки. При поширенні запалення інші відділи яйцевода і яєчника може розвинутися жовтковий перитоніт.


Симптоми. Хворі несушки подовгу сидять у гнізді, тужать, іноді зі стогоном і кудахтанням, дихання у них прискорене і важке. При тривалій затримці розвивається пригнічення, слабкість, ціаноз шкіри та видимих слизових оболонок, задишка, підвищується температура тіла на 1,0-1,5°С. При пальпації черевної стінки промацується яйце. Часто спостерігають випадання яйцевода і його розрив, розкльовши яйцевода, що випав.


Патологоанатомічні зміни. У загиблої птиці виявляють набряк і гіперемію нижньої частини яйцеводи, сформоване яйце, набряк, гіперемію та сильне геморагічне запалення стінок клоаки, що випав у клоаку яйцевод і сліди кровотечі при розриві яйцеводи.


Діагноз ставлять виходячи з симптомів хвороби.