Гастроентерит птахів (Gastroenteritis) - захворювання, що супроводжується запаленням слизової оболонки залозистого шлунка та кишечника. Уражається переважно дорослий птах та молодняк старшого віку.


Етіологія. Захворювання у птахів виникає при згодовуванні ним недоброякісних кормів (прогнилих, запліснілих, промерзлих, прокислих), напування птиці затхлою водою або при поїданні мінеральних добрив. У водоплавного птаха гастроентерити часто бувають при вмісті їх на непроточних, забруднених водоймах, особливо в спеку року. У курей та індичок гастроентерит зазвичай розвивається як наслідок катара чи закупорки зоба. До гастроентериту схиляє вітамінно-мінеральна недостатність, порушення режиму годівлі, незадовільний ветеринарно-санітарний стан приміщень.


Клінічна картина. Залежно від характеру причини і стану резистентності організму, що викликала захворювання, гастроентерит у птахів може протікати гостро або хронічно. Гострий гастроентерит у птахів може перейти в хронічний гастроентерит. При клінічному огляді у хворої птиці відзначаємо пригнічення, загальну слабкість, знижений апетит, гребінь у птиці посинілий, атонію та опущення м'язового шлунка, симптоми катарального запалення зоба. При гострому перебігу захворювання фекалії у хворого птаха жовто-зеленого кольору, смердючі, пінисті, з кислим або гнильним запахом, іноді у фекаліях знаходимо залишки не перетравленого корму, пір'я навколо клоаки забруднені фекаліями. При хронічному перебігу хвороби у хворого птаха розвивається анемія, атонія кишечника та переповнення його газами, птах гине від виснаження.

Патологоанатомічні зміни. При розтині слизова оболонка залозистого шлунка та кишечника гіперемована та набрякла, покрита в'язким слизом, під слизом видно крововиливи. Печінка має світлий колір та в'ялу консистенцію. Кровоносні судини у загиблої птиці переповнені кров'ю. Скелетна мускулатура виснажена.


Діагноз ставлять на підставі клінічних ознак хвороби та даних патологоанатомічного розтину загиблої птиці. При постановці діагнозу виключають гіповітаміноз А, запалення зоба, кутикуліт, колібактеріоз, сальмонельоз, пастерельоз птахів, хвороба Ньюкасла, кокцидіоз у птахів.