Сечокислий діатез птиці (подагра, вісцеральна подагра, сечокам'яна хвороба) вражає найчастіше курей яєчного типу у віці 100-180 днів, а також одноденних курчат і навіть ембріони.
Патологія обміну сечової кислоти виникає при ураженні нирок, що неможливо виявити за зовнішніми ознаками. Діагноз ставлять лише після розтину особин, що раптово загинули. Іноді при хронічному перебігу хвороби в клоаку накопичуються кашкоподібні грудочки солі сечової кислоти.
Найбільш поширена причина – ураження епітелію ниркових канальців через нестачу в раціоні курей вітаміну А. В інкубаційних яйцях сечокислий діатез розвивається у ембріонів або в перші дні життя молодняку. Часто функції нирок у курей порушені при дефіциті в кормах вітамінів В6 або В12. Ще одна причина - дія шкідливих для організму хімічних сполук, зокрема протрави для зерна, бікарбонату або гідрокарбонату натрію, ендотоксинів мікроорганізмів і, насамперед, грибків. Сечокислий діатез може бути спровокований переохолодженням курчат після вибірки з лотків інкубатора і в перші дні вирощування, а також постійним браком питної води. До ураження нирок призводить згодовування курчат комбікормів з високим вмістом кальцію і недоліком засвоюваного фосфору.


Клінічні ознаки У молодняку ознаки сечокислого діатезу виявляються з перших днів життя. У дорослого птаха, як правило, сечокислий діатез досить довго протікає безсимптомно. Хворий птах малорухливий, оперення скуйовджене, шкіра і перо в ділянці клоаки забруднені білим послідом, шкіра в цьому місці гіперемована, з тріщинами. Відзначається втрата апетиту, пронос, спрага, а у дорослих птахів спостерігається зниження несучості. У хворих на суглобову форму подагри уражаються суглоби, вони збільшені, тверді, болючі, що обумовлює кульгавість і малорухливість птиці.


Діагноз встановлюють комплексно: за результатами дослідження крові та органів на вміст у них сечової кислоти та її солей. За життя, зазвичай, вдається за клінічними ознаками реєструвати лише суглобову подагру: утворення щільних потовщень на суглобах пальців ніг, кульгавість, млявість.