Риніти та синусити у птиці (Rhinitis et sinusitis) - запалення слизових оболонок носових ходів та придаткових синусів. Зустрічається у всіх видів птиці, переважно хворіє на молодняк.


Етіологія. Найчастіше хворіють курчата, індичата, і цісарята. Причина захворювання - переохолодження при низькій температурі, особливо коли в поєднанні з високою вологістю і протягами. Захворюванню сприяють нестача в раціоні вітаміну А та невідповідності нормам зоогігієнічних умов утримання.


Клінічна картина. У хворого птаха з носових отворів з'являються серозно-слизове закінчення, яке надалі засихає і перетворюється на скоринки, призводячи до закупорки носової щілини. При клінічному огляді хворого птаха відзначаємо напружене дихання, яке в окремих птахів буває зі свистом, дзьоб розкритий, шия витягнута. У деяких птахів розвиток кон'юнктивіту та опухання підочноямкових синусів. Якщо такій птиці своєчасно не надати лікувальної допомоги, то молодняк може загинути від асфіксії. При хронічному перебігу хвороби внаслідок зниженого апетиту у хворого птаха розвивається виснаження.


Патологоанатомічні зміни. У загиблої птиці під час огляду фіксується серозний, катаральний, катарально-гнійний синусит. При ураженні кон'юнктиви серозний, катаральний, катарально-гнійний кон'юнктивіт. При хронічному перебігу захворювання – виснаження.


Діагноз ставиться на підставі клінічних ознак захворювання, результатів патологоанатомічного розтину загиблої птиці та проведеного аналізу зоогігієнічних умов утримання. При диференціальній діагностиці необхідно унеможливити наявність у птиці інфекційних захворювань: інфекційний бронхіт, інфекційний ларинготрахеїт, респіраторний мікоплазмоз, орнітоз, грип птахів та інші.