Вакцинація Про-Вак Циркомайстер дозволяє зберегти щонайменше 95% потомства


Вперше, цирковірус свиней І типу був описаний у 1974 році. Загальноприйнятим став той факт, що штам вірусу PCV-1 є апатогенним. У 1991 році, вперше було виявлено цирковірус свиней II типу, який згодом поширився на всю територію Європи, Америки та Азії. PCV-2 завдає суттєвої шкоди промисловому свинарству у всьому світі. Якщо на початку другого тисячоліття кількість хворих на свиней становила близько 4%, то через 6 років воно зросло майже у 8 разів і становило трохи більше 30%. За підрахунками фахівців останніми роками збиток від PCV-2 становить близько 800 млн. євро в країнах ЄС і 3-4 долари на кожне народжене в США порося. Таким чином, виникла термінова необхідність розробки методів боротьби з цирковірусом.

Сучасні вакцини від цирковірусу свиней

Активна імунізація поросят за допомогою вакцин стала ефективним методом боротьби із захворюванням. На ринку України представлено декілька видів вакцин від цирковірусу свиней II типу - Про-Вак Циркомастер (Коміфарм), Сувакцин PCV2 (Файзер), Інгельвак ЦиркоФЛЕКС (Бюрінгер) та ін. У 2012 році на майданчику "Сухосолотино" ЗАТ "КапіталАгро" із застосуванням трьох вищеописаних вакцин на 3-тижневих поросятах. Згідно з отриманими даними, найбільш ефективними виявилися вакцини Про-Вак Циркомастер та Інгельвак ЦиркоФЛЕКС. У групах, де застосовувалися ці вакцини впало та було вибраковано приблизно по 5% поросят, проти майже 10% – у групі з використанням Сувакцину PCV2. У той же час, вартість найрезультативніших вакцин різна. Вакцина ЦиркоФЛЕКС перевищує за вартістю Циркомастер більш ніж у 2 рази. Про-Вак Циркомастер застосовується для вакцинації свиноматок, ремонтних свинок та поросят.

Що ж являє собою PCV-2

Збудник інфекції віднесений до сімейства Circoviridae, у якому лише один рід Circovirus. У поросят, найчастіше вірус починає проявлятися через 3-4 тижні після відлучення від свиноматки, зараження, в основному, відбувається на 11-12 тиждень.

Передача PCV-2 здебільшого відбувається горизонтальним шляхом (всередині стада), але є випадки і вертикальної передачі (від матері).

Цікавим є той факт, що всі тварини у яких виявлено PCV-1, заражені і PCV-2, тоді як хворі PCV-2 не завжди є носіями PCV-1. Причина цього феномена – не відома.

Первинними ознаками захворювання виступає гіпотонія та пригніченість тварини. Пізніше виявляється виснаження, лімфаденопатія, прискорене дихання. Додатковими ознаками можуть бути підвищена температура, діарея, кашель, блідість або жовтяничність. Смерть більшості тварин настає через 2-3 дні.

PCV-2 може стати причиною пневмонії, гепатиту, панкреатиту, ентериту, нефриту, менінгіту. Цирковірус проникає через плаценту і здебільшого викликає загибель плода.

Розвитку PCV-2 сприяє зниження резистентності організму, а також ряд певних факторів: протяги та застояне повітря, у місцях утримання свиней, скупченість і змішування тварин різного віку, а також стресові ситуації, такі як відлучення поросят від матері.