Кишкова інфекція, яка щороку завдає суттєвих збитків тваринницькій галузі по всьому світу

Колібактеріоз (Colibacteriosis) – гостра інфекційна хвороба, яка вражає всіх сільськогосподарських тварин без винятку. Захворювання виникає у молодняку ВРХ та МРС, свиней, птиці. Колібактеріоз викликаний патогенною кишковою паличкою Escherichia coli. Первинною ознакою колібактеріозу є діарея. Захворювання може спричинити сепсис, токсемію, ентерит.

Причини виникнення колібактеріозу

Головними джерелами захворювання виступають хворі та перехворілі тварини виду, які є носіями E. coli. У неблагополучних господарствах джерелом захворювання можуть бути щури та миші. Колібактеріоз переважно передається аліментарним шляхом, рідше - внутрішньоутробним або аерогенним. Попадання інфекції в організм здорової тварини можливе через молозиво, воду, забруднену підстилку та предмети догляду. Спалахи захворювання найбільш характерні для зимово-весняного періоду, хоча зараження можливе і в будь-яку іншу пору року. Грубе порушення вимог утримання, годування та догляду за тваринами під час народження та відлучення від матері може викликати розвиток колібактеріозу.

Хвороба виникає у:

- телят на 3-7 добу життя;

- свиней у перший день після народження та протягом наступних кількох тижнів;

- ягнят у перший день життя та до 7-місячного віку;

- Птахи до 5-місячного віку.

Пасивний імунітет виникає у телят при отриманні ними молозива від імунізованих (природним шляхом або біопрепаратами) корів протягом 10-14 днів.

Перебіг колібактеріозу та симптоми

Період розвитку хвороби становить від кількох годин за кілька днів. При надгострій течії, що виникає в перші дні життя, спостерігається прискорене дихання і серцебиття, підвищена температура тіла (до 41,5 ° С), стрімке погіршення апетиту, часто через кілька днів настає смерть. Для гострої та надгострої течії колібактеріозу характерна поразка ЦНС, що викликає судоми, парези. Діарея виникає у разі гострого та підгострого перебігу хвороби.

Профілактика та лікування колібактеріозу

Профілактичні заходи включають комплекс господарських, санітарних і ветеринарних заходів, спрямованих, головним чином, на підвищення опірності організму матерів і молодняку. Важливим аспектом є дотримання правил утримання молодняку худоби та птиці, а також захист від зараження через об'єкти довкілля.

Діагностувати колібактеріоз має лікар. Після підтвердження діагнозу, потрібно якнайшвидше розпочати лікування. Сучасним засобом у боротьбі з колібактеріозом виступає французький препарат Миколилі. Оральний розчин колістину сульфат дозволяє проводити результативне лікування у телят та ягнят, свиней та сільськогосподарського птаха. Міліколі - це ефективний антибактеріальний засіб проти Escherichia coli, Pasteurella spp., Bordetella spp., Enterobacter spp., Salmonella spp., Klebsiella spp., Pseudomonas spp. та інших грамнегативних бактерій. Перевагою препарату є низький рівень всмоктування в кишечнику, стабільний і високий рівень препарату в різних його відділах, зручне використання та точне дозування. Повний курс лікування становить від 3 до 5 днів. Під час лікування курей яйця на продаж можна виставляти без обмежень, а м'ясо - через добу після останнього прийому Міліколі.