Більшість респіраторних захворювань характеризуються стрімким поширенням та смертністю 10-15%.

Респіраторні захворювання свиней поширені у фермерських господарствах у світі. Ці хвороби завдають суттєвих економічних збитків. Рівень захворюваності тварин протягом року може коливатися не більше 30-70%, а смертність - іноді сягає позначки 40%. Найчастіше хворіють поросята віком 2-4 місяців. Найбільший відсоток смертності реєструється у 1-3 місячних тварин. Ступінь тяжкості та частота захворювань заздрості від кількості особин у господарстві, умов їх утримання та імунного статусу тварин.

Вакцинація свиней від респіраторних захворювань

Активна імунізація свиней дозволяє суттєво скоротити кількість загиблих та вимушено вбитих тварин. Вакцинацію від респіраторних захворювань варто проводити не лише поросятам, а й свиноматкам. На ринку України представлено кілька вакцин від респіраторних захворювань - це Рес-Вак (Коміфарм), Респішур (Зоетис), Мікофлекс (Бюрінгер) та інші. Більшість доступних на українському ринку вакцин містять один або кілька штамів бактерій, рідше трапляються препарати з трьома штамами. Унікальною та єдиною у своєму роді виступає вакцина Рес-Вак, за допомогою якої можна провести імунізацію відразу від 5 респіраторних захворювань. Достоїнством Рес-Вак виступає мінімальне навантаження від щеплення (попри велику кількість штамів бактерій, які є у вакцині), легке застосування та міцний імунітет від найпоширеніших респіраторних захворювань. Додатковою перевагою саме даної вакцини є вартість, яка залишається доступною для споживача.

Найбільш поширені респіраторні захворювання свиней

Атрофічний риніт (Rhinitis infectiosa atrophica suum) - хронічне інфекційне захворювання, для якого характерний серозно-гнійний риніт, атрофія носових раковин та деформація лицьової частини. Смертність становить близько 10%. Хвороба суттєво гальмує зростання тварин. Виникнення атрофічного риніту обумовлено відсутністю моціону, скупченістю тварин, недотриманням санітарних норм утримання свиней, недоліком в організмі вітамінів A і D, а також солей кальцію та фосфору.

 

 

Пастерельоз - інфекційне захворювання, що характеризується септицемією та ураженням легень. Джерелом захворювання виступають  хворі та перехворілі тварини. У разі надгострої стадії захворювання у тварини різко підвищується температура, пропадає апетит, розвивається сепсис. За кілька днів у більшості випадків настає смерть.

 

Актинобацилозна плевропневмонія свиней - інфекційне захворювання, для якого характерне запалення легень та плеврит. Захворювання передається аерогенно, контактно, через предмети догляду та утримання тварин. Факторами стимулюючими зростання захворювання виступає підвищена вологість надлишок тварин у місцях утримання, різкі перепади температури. Захворювання може спричинити токсико-септичний шок та смерть тварини.

 

 

Хвороба Глессера - інфекційна септична хвороба, що в холодну пору року вражає до 25% поросят, серед яких гинуть близько 15%. Під час захворювання спостерігається підвищення температури, кашель, блювання, артрит, ураження центральної нервової системи. З метою полегшити роботу легенів та серця, тварини часто приймають позу сидячого собаки.

 

 

Ензоотична пневмонія – хронічне захворювання, яке викликає запалення легких та серозних покривів, для свиноматок характерне зниження відтворювальної функції. Захворювання передається повітряно-краплинним шляхом та внутрішньоутробно. Симптоми: кашель, задишка, підвищена температура поза сидячого собаки, чхання, нежить. Рівень захворюваності серед поросят сягає 80%, а смертності – 15%.