Блефарит - це запалення повік - досить часте явище у собак. Причиною його виникнення може бути травма (травка або пісок, що потрапила в око), хімічний або термічний опік, проникнення мікробів, вірусів або навіть деяких паразитів. Також причиною може бути постійне знаходження тварини у запиленому приміщенні або на вулиці з такими умовами. Викликає блефарит стафілокок у собак, також захворювання може розвиватися на тлі бактеріальних, кишкових, вірусних та грибкових інфекцій, внаслідок паразитарних захворювань (наприклад, демодекоз) і навіть через хвороби шлунка або елементарного авітамінозу.
При блефарит запальний процес починається самої основи вій на краю століття. Край припухає, а на почервонілих місцях утворюються виразки. Вони покриваються скоринками засохлого гною. При тривалому перебігу захворювання шкіра повік грубіє і стає товщою. Можуть почати випадати вії та шерсть. В результаті повіки можуть загортатися та вивертатися. Блефарит має кілька форм.
Найпростіша з них — «лускатий блефарит» характеризується сильним почервонінням повік, а в основі вій з'являються лусочки з епідермісу сірувато-білого кольору. Зазвичай ця форма супроводжує кон'юнктивіту.
Виразковий блефарит у собак помітний гнійними скоринками на припухлих повіках. Ці скоринки приховують виразкову поверхню, що кровоточить, починають випадати уражені волосяні мішечків вій. Краї повік починають згладжуватися, загортатися і вивертатися, повіки сверблять і рясно течуть сльози.
Мейбомієвий блефарит пов'язаний із гіперсекрецією мейбомієвих залоз. Їхній секрет потрапляє в кон'юнктивну порожнину, де і починається запалення. При цьому краї повік сильно товщають, виникає гнійне запалення.
Фурункульозний блефарит або ячмінь частіше відбувається в результаті забій або розчісування повік. Також він може виникнути при корості або екземі на повіках. При цій формі по краю повік рясно нагнивають залози.
Щоб лікування йшло успішно, необхідно встановити причину виникнення запалення та обов'язково її усунути. Потім видаляються всі лусочки з краю повік, і ці місця знежирюються сумішшю спирту та ефіру (1 до 1). Після цього під повіку закладається очна мазь, яку підібрав ветеринар. Це може бути синтоміцинова, гентаміцінова, тетрациклінова, календули або інша мазь. Після цього повіки потрібно протягом 5 хвилин обережно помасажувати. При стафілококовій або іншій вірусній інфекції можуть призначатися антибіотики та знеболювальні препарати.
Якщо ж блефарит перейшов у хронічну форму, то можуть бути призначені внутрішньовенні ін'єкції новокаїну чи хлористого кальцію. Зовнішньо краю повік потрібно щодня обробляти одновідсотковим розчином зеленки або двовідсотковим розчином нітрату срібла. При виразковому блефариті скоринки розм'якшують стерильним вазеліновим маслом, а після видалення скоринок повіки припікають спиртом.