Катаракта – це патологічні зміни ока, точніше – помутніння кришталика. Без своєчасної діагностики та лікування розвиток катаракти у літнього собаки може призвести до серйозних ускладнень – глаукоми, а пізніше і повної сліпоти.
Причини виникнення та розвитку катаракти до кінця не вивчені. Найчастіше називають спадкову схильність. Спровокувати появу катаракти можуть травми очей чи ускладнення внаслідок перенесених інфекційних захворювань. У літньому віці розвиток катаракти може спровокувати цукровий діабет та загальне ослаблення імунітету.


Основним симптомом захворювання є помутніння кришталика.

Діагностика проста, якщо помутніння розташоване в центрі ока собаки. Але воно може починатися і з периферійної зони. Симптоми, при яких потрібно бити на сполох, — будь-яка зміна райдужної оболонки ока, помутніння або набуття оком блакитнуватого відтінку. У цьому випадку необхідно терміново звернутися до ветеринарного лікаря.


Первинний тип катаракти зазвичай вражає обидва ока собаки. Захворювання може мати генетичний характер і бути спадковою пороком. Зазвичай це наслідки внутрішньоутробного інфекційного ушкодження плода чи родової травми.

Первинна катаракта спостерігається і у собак, що старіють.

Вона має чотири стадії:

  • Початкова, яка протікає непомітно для власника багато років життя собаки. Якщо вчасно діагностувати захворювання на цій стадії, є шанс уникнути розвитку складніших форм катаракти.
  • Незріла форма, так звана катаракта, що набухає. На цій стадії гострота зору знижується, але лікарі не рекомендують операції.
  • Зріла катаракта легко діагностується. У цій стадії гострота зору сильно знижена та рекомендується операція.
  • Перестигла форма катаракти потребує негайного хірургічного втручання.

Вторинна катаракта у літніх собак зазвичай протікає на тлі різних недуг, найчастіше цукрового діабету.

Це рідкісний прояв катаракти, і вона складніше піддається лікуванню. Якщо її вчасно не виявити, згодом у собаки розвивається глаукома (високий тиск очного дна). Воно характеризується сильними головними болями, а більш пізньої стадії може наступити сліпота без відновлення зору. Кожна тваринна катаракта розвивається з різною швидкістю.

Важливо помітити перші ознаки такої серйозної хвороби та привести тварину на лікування якомога раніше.

Сучасні технології забезпечують дуже високу ефективність оперативного лікування катаракти: зір майже повністю відновлюється. Зараз можна впевнено сказати: чим раніше розпочато лікування, тим кращих результатів можна досягти.