Стоматит у собак – це запалення слизової оболонки усередині ротової порожнини. Основні причини появи захворювання:

  • Сильно холодна чи гаряча їжа;
  • травми;
  • Карієс;
  • Зубний камінь.

Якщо вже говорити про інфекційні захворювання, що призводять до запалення слизової оболонки рота, то варто згадати лейкоз, лептоспіроз, чума. Розвинутись стоматит у собаки може і через грибок Кандіда. Причини травм слизової ясен: гриз кістки або палиці, дуже твердий корм.
Неправильний прикус може спровокувати розвиток стоматиту. Класифікувати види стоматиту у собак можна на кілька груп. Якщо говорити про перебіг захворювання, воно буває гострим і хронічним. По локалізації стоматит у собаки може бути дифузним, осередковим. А ось за видами запалення слизової рота поділяється на атрофічний, виразковий, катаральний, флегмонозний, гангренозний.
При атрофічному стоматиті у тварини на яснах і слизовій щік, піднебіння і язика з'являються бульбашки з прозорим вмістом, а також ранки, що кровоточать. Біль дикий, від сухого чи будь-якого іншого твердого корму тварина відмовляється. Виникає даний тип запалення через поганий вміст і травмування ясен.
При виразковому стоматиті на яснах (але може і на щоках, язику) з'являються виразки, що кровоточать. Тканина довкола них сильно запалюється. Виникає він через стреси, погане харчування, слабкий імунітет, гормональний збій, пухлини та захворювання органів травлення. Флегмонозний стоматит характеризується розвитком флегмонозного запалення. Флегмонозний стоматит у собаки – це ускладнення інших видів запалення слизової оболонки.
Катаральний стоматит є початком захворювання. Жодних особливо видимих змін немає. Десни та слизової ротової порожнини припухає, набрякає, червоніє. З'являється сірий наліт. Якщо його «зчистити», то оголиться виразкова поверхня. Якщо вчасно не розпочати терапію, то розвиваються ускладнення. Найчастіше такий вид стоматиту розвивається через зубний камінь, карієс, травмування ясна твердими предметами, запалення органів шлунково-кишкового тракту, а також захворювань імунної системи.
Гангренозний - найнебезпечніший вид стоматиту, оскільки при ньому не просто виразки, то тканина, що вже відмирає, навколо них з'являється. А некроз це вкрай небезпечно для здоров'я та життя вихованця (аж до сепсису). Розвивається він з тих самих причин, як і виразковий стоматит.
Симптоми стоматиту у собак складно не замінити. На початковій стадії відзначається почервоніння слизової оболонки, набухання ясен, їх болючість, рясна слинотеча. При більш ретельному розгляданні помітний сіруватий наліт на яснах, можуть почати кровоточити навіть за слабкому натисканні ними. Потім підвищується загальна температура тіла (до того ж досить сильна лихоманка). У тварини знижується апетит, реєструється млявість. З пащі у собаки неприємний запах (трохи нагадує гнилизна), на яснах можуть з'являтися виразки або гнійнички, через які їжа вкрай болюча. Собака може почати багато пити. Якщо стоматит у собаки розвинувся через зубне каміння, то не виключено, що почнуть хитатися зуби. Коріння зубів може оголитися.