Від правильності виконання процесу доїння корови залежить здоров'я тварини та її продуктивність. Незалежно від того практикується ручне, механізоване або автоматизоване доїння необхідно дотримуватись низки вимог, які забезпечують корові комфортність при проведенні цього виробничого процесу. Це лагідне поводження з твариною, дотримання санітарно-гігієнічних норм, а також виконання правил та послідовності виконання технологічних операцій.

Процес доїння ґрунтується на безумовному рефлексі молоковіддачі, природне виникнення якого спричиняє подразнення рецепторів вимені телятком при ссанні. При ручному доїнні людина імітує дії теляти, чим також викликає рефлекс молоковіддачі. В обох випадках подразнення вимені відбувається постійно у процесі виділення молока, що дозволяє продовжити його тривалість. При машинному доїнні стимуляція рефлексу молоковіддачі відбувається лише за виконання підготовчих операцій.

Звичайні доїльні апарати не мають стимулюючої дії на вим'я, хоча в останні роки вже розроблені і використовуються доїльні апарати, що забезпечують стимуляцію рефлексу молоковіддачі.

 

Розглянемо основний перелік операцій, що виконуються при машинному доїнні корів.

 

Тип операцій

Операція

Обладнання, матеріали та препарати

Тривалість

                Підготовчі операції               

Обмивання вимені

Розчин SVITECO-PIP-skin

Від початку обмивання вимені до підключення

                              доїльних склянок не менше 40 с, але не більше 60 с                         

Витирання вимені та його масаж

Серветки, рушник

Здавання перших струмків молока та контроль на мастит

Кружка, каліфорнійський тест

Підключення склянок доїльного апарату

 

До 10 с

Доїння

Виконується апаратом

До 6-8 хвилин

Заключні операції

Машинний додой

До 30 с

Вимкнення апарату

До 10 с

Обробка сосків вимені після доїння

Розчин SVITECO-CTC

До 25с

 

Розрізняють три групи технологічних операцій: підготовчі, безпосередньо доїння та заключні. Підготовчі операції це обмивання вимені, витирання та масаж вимені, здавання перших струмків молока та контроль на мастит, підключення склянок доїльного апарату. Безпосередньо машинне доїння, яке виконується апаратом. Заключні операції: машинний додой, відключення та зняття доїльних склянок, обробка сосків вимені після доїння. Залежно від типів доїльних установок ті чи інші операції можуть виконуватись оператором або машиною.

При доїнні доїльними апаратами без стимулюючого ефекту важливо, щоб від початку виконання підготовчих операцій до підключення доїльних склянок пройшло не менше 40 с, але не більше 60 с. Це ґрунтується на реалізації процесу молоковіддачі та запобігає так званому холостому доїнню (апарат підключений, а молоко не йде). Дане явище може спостерігатися як на початку доїння, так і в кінці доїння, коли молока у вимені вже немає, а доїльний апарат не вимкнено. Дане технологічне порушення, як правило, призводить до захворювання корів на мастити і як наслідок до зниження якості молока.

 

Галерея: