Алкалоз рубця (alcalosis ruminus) – порушення травлення, спричинене підвищенням рН вмісту рубця, характеризується підгострою та хронічною течією, супроводжується порушенням обміну речовин, функції печінки та інших органів.
Захворювання може виникнути внаслідок споживання тваринами великої кількості білка, споживання неякісних кормів та води, різка зміна типу годування.
На початку захворювання ознаки тимпанії виражені слабо. Нейром'язова чутливість у тварин підвищена, а шкірна знижена. Хворі тварини пригнічені, хода нестійка, апетит та жуйка відсутня. Є неприємний, гнильний запах при диханні. При важких випадках тварини не можуть підвестися, а з носа виділяється слиз, хоча носове дзеркало сухе. У рубці формується лужне середовище, концентрація аміаку більше 16,1 мг%, що призводить до зменшення кількості мікроорганізмів та зниження їх активності. Загальний білок у крові зростає до 113 г/л, а резервна лужність крові та рН сечі збільшується. Алкалоз рубця, викликаний білковим перегодовуванням, при зміні раціону, як правило, проходить за тиждень.