Сальпінгітом (Salpingitis) називають запалення яйцеводів (фолопієвих труб). У корів розвивається найчастіше під час переходу запального процесу з матки при ендометритах, перитоніті, запалення яєчників, затримання посліду, абортах. Причиною сальпінгітів можуть бути травми, отримані твариною при грубому ректальному дослідженні, масажі матки та яєчників, при проведенні енуклеації жовтого тіла, роздавлюванні кіст у яєчниках. Сальпінгіт у корів може виникнути при проникненні мікробів (стрептококів, стафілококів, синьогнійної та туберкульозної паличок та ін.) у канал яйцеводу гематогенним шляхом.
Патогенез. Незалежно від місця початку розвитку захворювання, запальний процес захоплює всі шари яйцеводи, внаслідок чого відзначаємо зміну його форми та величини. Насамперед змінюється його слизова оболонка. В результаті гіперемії тканин настає гіперплазія слизової оболонки та розростання її складок. Деякі складки слизової оболонки набухають, приводячи до закриття каналу яйцеводи, в якому накопичується ексудат. Надалі відбувається переродження епітелію та його злущування. Відбувається сильне розростання сполучної тканини, причому м'язова оболонка втрачає здатність до скорочення. Все це призводить до накопичення в порожнині яйцеводи ексудату, аж до закриття просвіту в матку.
У разі переходу гострого запального процесу у хронічну форму відзначаємо помітне розростання сполучної тканини. На самій слизовій оболонці яйцеводи з'являються ерозії та виразки, сам просвіт яйцеводи звужується. Якщо запальний процес захоплює серозну оболонку, то настає зрощення фалопієвої труби з яєчником, маткою та іншими розташованими поруч органами. Ексудат, що накопичився в порожнині яйцеводів, а також розвиток сполучної тканини викликає зміну форми, величини і консистенції органу. Може бути рівномірне збільшення яйцеводи (чіткоподібне розширення), або він перетворюється на великий міхур, наповнений водянистим (гідросальпінкс - кіста) або гнійним вмістом (піосальпінкс).
При катарально-геморагічному запаленні або внаслідок травми (при грубому ректальному дослідженні) у просвіті маткової труби може накопичуватися значна кількість крові (hemosalpinx). Скупчення в каналі яйцевода ексудату та утворення порожнин, часто з лабіринтами, ураження м'язової оболонки та зникнення миготливого епітелію, порушує пересування яйцеклітини та сперміїв. При цьому найчастіше настає загибель статевих клітин. При ураженні у тварини переважно маткової частини фалопієвих труб не виключена можливість запліднення та утворення зиготи; але вона зазвичай гине, не досягнувши порожнини матки.
Гострий та хронічний гнійний сальпінгіт (salpingitis purulenta acuta et chronica). Гнійна форма сальпінгіту зазвичай у тварин виникає з катарального і часто протікає у формі гнійно-катарального запалення. При гнійному сальпінгіті у тварини відбуваються глибокі зміни слизової оболонки. На поверхні слизової оболонки з'являються виразки та ерозії, а іноді гнійно-фібринозні та дифтеритичні відкладення.
При запаленні у патологічний процес залучається і м'язовий шар яйцеводи. У порожнині маткової труби накопичується гнійний ексудат білого кольору, вершкоподібної консистенції або рідкі зеленуватого або жовтуватого кольору серозно-катаральні маси. Запальний ексудат може розтягувати маткову трубу, зливаючись при цьому в один суцільний міхур, що флюктує, або кілька гнійників, які розташовуються по ходу маткової труби.
Симптоми. Зазвичай клінічні ознаки сальпінгіту у хворої тварини не характерні. В окремих тварин може мати місце пригнічення та незначне підвищення температури тіла. Захворювання проявляється повторними статевими циклами, при нормальному стані яєчників та матки. Ветеринарний спеціаліст при ректальному дослідженні під час проведення гінекологічного дослідження безплідної тварини при значних змінах у яйцеводі, а також при гідросальпінксі та піосальпінксі, може встановити наявність у зв'язках між яєчниками та кінцями рогів матки щільних або флюктуючих утворень. При розростанні в стінках яйцеводу сполучної тканини при ректальному дослідженні виявляємо щільний звивистий тяж завтовшки з палець і більше, або окремі щільні вузли по ходу самого яйцеводи. При зрощенні маткової труби з яєчником та оточуючими тканинами відзначаємо обмеження рухливості самого яєчника. При гострому перебігу сальпінгіту при пальпації маткової труби відзначається хвороблива реакція тварини.
Діагноз на сальпінгіт ставлять на підставі ректального дослідження, пертубації та хромогідротубації. Прогноз при двосторонній непрохідності яйцеводів – несприятливий, при односторонній непрохідності з огляду на те, що яєчники у тварини працюють поперемінно можливе запліднення яйцеклітини і тварина може дати приплід.