Гіподерматозом ВРХ називається хвороба, спричинена личинками типів підшкірних оводів: N. Lineatum (стравохід) та Hypoderma bovis (нитка). Личинки N. Lineatum, як правило, розвиваються в підслизовому шарі стравоходу, а Hypoderma bovis - у хребетному каналі.
Оводи відкладають яйця на шерсть худоби пасовищах. Укуси цих комах дуже болючі. Тому визначити присутність комах на пасовищі легко за поведінкою тварин. Вони піднімають хвости і намагаються втекти з пасовища. У рану від укусу самка овода відкладає дуже багато яєць (до 500-800 прим). Через тиждень з яєць вилуплюються личинки першого віку, які одразу мігрують, залежно від виду оводу, у стравохід чи спинний мозок тварини, де продовжують жити та харчуватися близько 5 місяців. Потім вони мігрують під шкіру тварини, де переходять у наступну стадію свого розвитку. У шкірі паразити утворюють нориці і переходять у третю стадію розвитку. Личинки виповзають, падають на землю, закопуються в ній, а потім заляльковуються. З лялечок виводяться дорослі оводи, які вилітають із ґрунту і знову починають атакувати випас худоби.
Симптоми. При проникненні личинок під шкіру корови відчувають сильний свербіж і набряк. Досить складно визначити перші стадії захворювання, тому що личинки все ще малі і не виробляють багато токсинів. Тварина може відчувати біль під час пальпації місць міграції паразитів. Легко визначити захворювання після переміщення личинок під шкіру, коли починають формуватися вузлики, що гілкуються, а потім з'являються щільні горбки діаметром близько 5 мм з отвором в центрі або збоку. Хвора худоба може худнути, виглядає слабкою і млявою. Через 3 тижні вузлики стають видно неозброєним оком. Отвори в горбках до цього періоду збільшуються до 3-5 мм і їх. Згодом, коли личинка росте, з фістули починає виходити серозна рідина. Локалізація горбків - спина, круп та стегна. Іноді їх також можна побачити на шиї, грудях чи хвості корови.
Діагностику проводять на основі візуального огляду та пальпації вузликів спини, крупи та ніг тварин.