Для бактеріологічних досліджень відбирають проби молока із чвертей вимені, що реагують на швидкий маститний тест. Досліджуване молоко відбирають у стерильні пробірки у кількості 10-15мл. Отриманий матеріал у кількості 0,2 мл наносять на поверхню твердих поживних середовищ: Ендо, Левіна, ЖСА (жовточно-сольовому агарі), Сабуро, 5% кров'яний агар; а також рідкі живильні середовища накопичення: селенітовий бульйон і цукровий бульйон. Посів на поверхню твердих живильних середовищ проводять шпателем. Посіви на середовищах Ендо, Левіна, 5% кров'яного агару, а також рідкі живильні середовища накопичення інкубують в термостаті при температурі 37°С протягом 24 годин; посіви на ЖСА інкубують термостаті при температурі 37°С протягом 48 годин; посіви на середовищі Сабуро інкубують термостаті при температурі 22°С протягом 5 діб. Щодня всі середовища проглядають. Через 24 години із середовищ накопичення проводять пересівання досліджуваного матеріалу, за допомогою петлі, на щільні живильні середовища: з селенітового бульйону - на середовище Плоскірєва та Вісмут-сульфіт-агар; з цукрового бульйону - на 5%-ий кров'яний агар, ЖСА, середовище Ендо.
Підозрілі (лактозонегативні) колонії (КОЕ - колонії, що утворюють одиниці) з середовищ Ендо, Левіна, Плоскірєва відсівають на диференціально-діагностичний скошений агар Кліглера. Підраховують кількість колоній, що виросли (КОЕ) на щільних живильних середовищах. На ЖСА через 48 годин враховують зростання білих, кремових, палевих, золотистих колоній (КОЕ), що мають лецитиназну активність і без неї. Відсівають на скошений МПА, ставлять проби на плазмокоагуляцію та ферментацію маніту та пробу на окислення гліцерину. З косяків агару Кліглера і МПА роблять мазки з забарвленням за Грамом і спостерігають: в одних випадках - грамнегативні палички середніх розмірів із закругленими кінцями, що розташовуються безладно; в інших випадках - грампозитивні коки дрібних і середніх розмірів, що розташовуються гронами, поодинці, попарно. У результаті визначають вид стафілококів. На 5%-ом кров'яному агарі враховують зростання дрібних колоній (СЕ): білих, безбарвних, сірих, що дають зону альфа і бетта гемолізу і без неї. Відсівають на сектори 5% кров'яного агару і вивчають морфологію з забарвленням за Грамом. У разі виявлення грампозитивних коків дрібних та середніх розмірів, що розташовуються поодинці, попарно, ланцюжками, безладно, відсівають на МПА, знежирене молоко з метиленовим синім, жовчний бульйон, ЕДДС-агар. По зміні чи наявності зростання даних середовищах визначають рід і вигляд деяких стрептококів.
З-поміж Кліглера ставлять строкатий біохімічний ряд Гісса, зміна середовищ якого дозволяє визначити вид ентеробактерій. ВСА (вісмут - сульфіт - агар) інкубують у термостаті при температурі 370 С протягом 48 годин, потім переглядають з метою виявлення чорних, сірих, блискучих, округлих, маслянистих колоній (КОЕ), що дають навколо себе зону з металевим (ртутним) блиском середовища . Підозрілі колонії відсівають на середу Кліглер. Ставлять строкатий біохімічний ряд гісса. На середовищі Сабуро відбирають білі, великі, щільні, сметаноподібні колонії, з характерним кислувато-дріжджовим запахом. Дані колонії відсівають на МПА, фарбують мазки за Грамом. У разі виявлення грампозитивних великих овальних клітин, що розташовуються безладно, або у вигляді гілок, ставлять строкатий біохімічний ряд Гісса і посів на агар картопляний для визначення філоментації і виділення виду грибів роду Candida.
Чутливість виділених мікроорганізмів до антибіотиків визначають методом дифузії (метод дисків). У стерильні чашки Петрі наливають по 20 мл розплавленого агарова середовища. На поверхню застиглого середовища наносять 1 мл бактеріальної суспензії випробуваної культури. Рідину рівномірно розподіляють по всій поверхні середовища, надлишок рідини відсмоктують. Середовище засівають безпосередньо молоком. Середовище підсушують протягом 30 хвилин при t=37°С. На поверхню засіяного середовища накладають диски з антибіотиками. Диски розкладають на рівній відстані один від одного та на 2 см від краю чашки. У кожній чашці можна перевірити дію 4-5 антибіотиків. Чашки з дисками витримують при кімнатній температурі потім протягом 16-18 годин при t=37°С. При оцінці результатів за допомогою лінійки або вимірювача та міліметрового паперу визначають діаметр зон затримки зростання мікробів навколо паперових дисків (включаючи і діаметр паперового диска).
Зберігати готові диски слід за кімнатної температури. Концентрації антибіотиків підбирають таким чином, щоб діаметр зон затримки росту чутливих тест-мікробів дорівнював всім антибіотиків 28-32 мм.