Післяпологова гіпокальціємія (Hypocalciemia Puerperalis) або післяпологовий парез – гостра хвороба. Часто зустрічається у дійних корів старшого віку, але може також вражати старіших м'ясних корів. Концентрація кальцію в крові підтримується у тонкому балансі за допомогою різних гормональних шляхів, особливо паратиреоїдного походження. Новотальній корові раптово потрібно додатково 80 г кальцію на день на синтез молока, а обмінні процеси ще не повністю активними, виникає гіпокальціємія. У старих корів процеси запускаються повільніше і, таким чином, вони більш схильні до молочної лихоманки. Низький рівень магнію може також вплинути на контроль кальцію.
Клінічні ознаки зазвичай виникають протягом 24 годин після пологів, але можуть виникати під час або до отелення. Хворобу прогресують протягом 12-24 годин. На ранніх стадіях спостерігається скрегіт зубів і тремор м'язів, жорсткі ноги, прямі скакальні суглоби та «жабині ноги».


Виникає м'язова слабкість, корова лягає з характерним зламом («S-вигин») у її шиї, пізніше голова утримується на грудях. Зупинка кишечника викликає здуття живота та запори. За відсутності лікування корова стає коматозною і лежить на боці. Роздуття в рубці та/або параліч дихальних м'язів викликають смерть у необробленої великої рогатої худоби через 12-24 години.


Потенційні ускладнення гіпокальціємії включають інерцію матки (що призводить до проблем з отелом та/або мертворіння), випадання матки, вдихання вмісту рубця при гіпозі, що викликає пневмонію, та пошкодження нервів та м'язів.


Діагноз ґрунтується на анамнезі корови та симптомах.

Клінічні ознаки виникають при кількості кальцію в сироватці крові 1,5 ммоль/л (у нормі 2,2-2,6 ммоль/л) і часто становить лише 0,4 ммоль/л у корів із запущеною хворобою.

Гіпокальціємію необхідно відрізняти від:

  • післяпологового залягання,
  • кетозу,
  • гостра токсична дистрофія печінки.