Некробактеріоз копит - це інфекційне захворювання, яке характеризується гнійно-некротичним ураженням кінцівок. Найбільш схильна до некробактеріозу велика рогата худоба, особливо молоді особини. Стійкість збудника захворювання в зовнішньому середовищі характеризується такими показниками: під прямими сонячними променями до 12 годин, у ґрунті до 60 днів взимку і 30 - влітку, у воді до 15 днів, у гної до 60 днів. Некробактеріоз копит заразний і може дуже швидко поширюватися в господарствах різного розміру.

Причини виникнення некробактеріозу копит:

  • через заражену тварину;
  • незбалансоване харчування та недотримання режиму. Погіршення стану ратиць є першим фактором, який вказує не нестачу в організмі тварини необхідних речовин - вітамінів і мікроелементів;
  • умови утримання, що не відповідають встановленим стандартам. Підвищена вогкість, несвоєчасне прибирання, скупчення гною та інші схожі чинники можуть стати причиною розвитку захворювання.

Перебіг хвороби

Інкубаційний період некробактеріозу становить всього кілька днів. Ознаки захворювання у різних видів тварин проявляються неоднаково. Крім того, різні вони й у особин різного віку. 

Під час захворювання, найчастіше уражається одна із задніх кінцівок. Спочатку, запалюється тканина між копитної щілини. Після, запалення стрімко поширюється і на копиті тварини з'являються гнійні утворення, які з часом перетворюються на рани, що постійно кровоточать. Набряклість і болючість кінцівки тварини спричиняє зниження її продуктивності. Якщо не займатися лікуванням хвороби, то можливе поширення некробактеріозу ратиць угору по кінцівці та виникнення проблем зі зв'язками, сухожиллями та кістками тварини. Підвищення температури тіла до 40-42°С відзначають не у всіх випадках.


Лікування некробактеріозу копит

Лікування має бути призначене кваліфікованим фахівцем, після детального огляду тварини, проведення аналізів і діагностики захворювання. Лікування має бути комплексним і починатися якомога раніше.

На великих фермерських господарствах, найчастіше, застосовуються групові методи лікування і профілактики некробактеріозу. Варто брати до уваги, що використовувати можна виключно препарати, які не потрапляють у молоко (під час лікування корів). До таких засобів відносять препарат Педісан, який ефективно діє у всій товщі копита і не всмоктується в молоко. Під час масового лікування часто застосовують копитні ванни. Під час обробки копит хворої тварини доцільно використовувати ванну зі спеціальним розчином щонайменше протягом кількох хвилин. Індивідуально, у хворих тварин проводиться хірургічна обробка кінцівок, до якої входить видалення уражених тканин, дезінфекція ран, накладення антисептичних пов'язок. У разі своєчасного і правильного лікування кінцівок тварини, практично завжди настає повне одужання.

Профілактика хвороби

Головним аспектом профілактики є відсутність контакту з хворою твариною. Крім того, необхідно стежити за раціоном тварин, збалансованістю кормів. Недопущення травматизму, поліпшення умов утримання - також сприяють ефективній профілактиці такого захворювання, як некробактеріоз копит.