99% запасів кальцію в організмі знаходиться в кісткових тканинах тварини
Завдяки потрібній кількості вітамінів та мікроелементів налагоджений і правильно працює обмін речовин, без якого просто неможливе існування будь-якого живого організму. Відсутність чи нестача певних речовин викликає патологію – гіпомікроелементоз. Кальцій - дуже важливий мікроелемент та його достатній вміст в організмі тварини говорить про:

  • міцному скелеті (костях, які максимально захищені від переломів та інших ушкоджень);
  • відрегульованому кислотно-лужному балансі у рідинах організму;
  • стабільній роботі ендокринної та нервової систем;
  • хороші захисні функції організму;
  • стресостійкості.

В одного виду тварин вміст кальцію в організмі варіюється залежно від породи, віку, фізіологічного стану.
Нестача кальцію викликає проблеми з обміном речовин, як наслідок, порушення роботи всіх органів та систем. Наступна стадія гіпокальцинозу – розвиток різноманітних захворювань, у тому числі рахіту та остеомаляції. При нестачі кальцію збільшується потреба організму у вітаміні D. Якщо й цієї корисної речовини недостатньо, мікроелемент мобілізується з кісткової тканини, тим самим порушується її міцність.
Для того, щоб уникнути гіпокальцинозу, необхідно проводити низку заходів, спрямованих на отримання необхідної дози цього мікроелемента тваринам та його засвоєння в максимальних кількостях. Важливу роль грає збалансований раціон. Якщо більшу частину становлять концентратні корми, можна говорити про закисленном раціоні, отже, і порушення обміну речовин і нестачі кальцію в організмі. У жуйних тварин у достатній кількості в раціоні має бути сіно. У разі діагностування або профілактики дефіциту кальцію застосовують препарат Кальценон, який насичує організм тварини поруч необхідних мікроелементів.
Свою роль відіграють умови утримання. Темні, слабо вентильовані приміщення, відсутність моціону - тільки сприяють розвитку гіпокальцинозу. Обмін кальцію порушують потрапили, навіть у незначних кількостях, у корми пестициди та мінеральні добрива.
Наприклад, вміст кальцію в організмі здорової дорослої корови становить близько 9 кг. До 99% міститься у кістках. Частина кальцію використовується як резерв, його вміст не повинен бути менше 2 кг. Значна кількість кальцію виділяється з молоком та молозивом. У високопродуктивної корови за рік з молоком виділяється понад 10 кг цього мікроелемента, з урахуванням того, що на виробництво цієї кількості витрачається його не менше, ніж утричі більше, тобто близько 30 кг.
Найвища потреба у кальції у птахів. У перші два місяці вони збільшуються у розмірі приблизно в 20 разів (бройлери в 40 разів). Такий стрімкий темп зростання не можна побачити більше в жодної сільськогосподарської тварини. Збільшується потреба у кальції під час яйцекладки. Добова потреба у цьому мікроелементі у несучок, на 1 кг живої ваги, у 10 разів перевищує аналогічну потребу у корів. За час яйцекладки кури-несучки виділяють кількість кальцію в десятки разів, що перевищує їх внутрішні запаси цього мікроелемента.